2025 წლის სპორტული კალენდარი დამტკიცებულია
2025 წლის სპორტული ღონისძიებების კალენდარული გეგმა დამტკიცებულია. დასაფინანსებელი ღონისძიებების შერჩევაზე გადაწყვეტილების მიღებისასას ფედერაცია დაეყრდნო შემდეგ პრიორიტეტებს: 1. მთამსვლელობის სკოლა; 2. მთამსვლელობაში ახალგაზრდების ჩართვა; 3. მთამსვლელების პროფესიულ ზრდასა და ახალ ტექნიკურ საფეხურზე გადასვლაზე ორიენტირებული პროექტები; 4. ტექნიკურად გამორჩეული მარშრუტების გავლა. გთხოვთ გაითვალოსწინოთ, რომ კალენდარში მითითებული დაფინანსებული პროექტების ჩატარებაზე პასუხისმგებელმა პირებმა, წინასწარ, სულ მცირე ერთი თვით ადრე უნდა წარმოაგინონ შესაბამისი განაცხადი დასაფინანსებელი ხარჯების მითითებით. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ფედერაცია ვერ იქნება პასუხისმგებელი მათ სრულყოფილად დაფინანსებაზე.
ორწვერის მწვერვალზე ექსპედიცია
2024 წლის 17 - 21 დეკემბერს მთამსვლელთა სკოლის სასწავლო პროგრამის ზამთრის მოდულის ფარგლებში ორწვერის მწვერვალზე სპრტული ექსპედიცია განხორციელდა. სასწავლო ექსპედიციას ხელმძღვანელობდნენ ინსტრუქტორები - თემურ ქურდიანი, გიორგი ტეფნაძე და ბაქარ გელაშვილი. წარმოგიდგენთ მათ ჩანაწერებს: “გველეთის გაყინულ ჩანჩქერზე ორ დღიანი ვარჯიშის შემდეგ, მთისკენ დავიძარით, უკვე გარკვეული გამოცდილობის სპორტული ჯგუფის შემთხვევაშიც კი გამოწვევა აღმოჩნდა საბაზო ბანაკში ერთ დღეში ასვლა. მეტეოსადგურში დაღამებამდე ავაღწიეთ და მომდევნო დღეები ქარიშხლის დამშვიდებას ველოდით. ორწვერის (4250მ.) ჩრდილო-აღმოსავლეთ
ზამთრის მოდული გველეთის ჩანჩქერზე
14-16 დეკემბერს ყაზბეგში, გველეთის გაყინულ ჩანჩქერზე მთამსვლელობის სკოლის ზამთრის მოდულის სწავლება გაიმართა გუნდმა ყინულზე ცოცვასა და ნაპრალიდან სამაშველო ოპერაციების შესრულებაზე ივარჯიშა ინსტრუქტორები: თემურ ქურდიანი, გიორგი ტეფნაძე, ბაქარ გელაშვილი მონაწილეები: ზურა ძმიაშვილი, ნესი მაჭავარიანი, სოფო კუსიანი, ეკატერინე რატიანი, ზაალ ებანოიძე სწავლებამ პროდუქტიულად ჩაიარა. ვარჯიშის მიზანი ზამთრის მთის ექპედიციისთვის მონაწილეთა გადამზადება იყო. ფოტოები
2025 წლის ღონისძიებების დაფინანსებაზე განაცხადების მიღება დაიწყო
საქართველოს მთამსვლელთა გაერთიანებული ფედერაციის წევრთა საყურადღებოდ! 2025 წლის სპორტული ღონისძიებების კალენდარული გეგმის დამტკიცების მიზნით ფედერაცია იწყებს 2025 წლის სპორტული ღონისძიებების დაფინანსების მოთხოვნების მიღებას. წარმოდგენილ მოთხოვნებს ფედერაციის გამგეობა განიხილავს და ფედერაციის მიზნებისა და არსებული ბიუჯეტის გათვალისწინებით შეარჩევს იმ პრიორიტეტულ ღონისძიებებს (განსაზღვრავს მათ ბიუჯეტებს), რომლებიც ფედერაციის კალენდარში იქნება შეტანილი. ღონისძიების დაფინანსება დამოკიდებული იქნება შესაბამისი დაფინანსების მოპოვებაზე. მოთხოვნა წარმოდგენილ უნდა იქნას შესაბამის ფორმაში ( ფორმა ). (მოთხოვნების მითითებულ ფორმაში წარმოდგენა და
2024 წლის Piolets d’Or-ის ღონისძიებაზე არჩილ ბადრიაშვილის ხსოვნას პატივი მიაგეს
2024 წლის Piolets d'Or (იგივე მსოფლიო ოქროს წერაყინის, „ალპინიზმის ოსკარის“) დაჯილდოების ცერემონიაზე პატივი მიაგეს არჩილ ბადრიაშვილის ხსოვნას. წლევანდელი ცერემონია გაიმართა დოლომიტებში, კერძოდ სან მარტინოში (San Martino di Castrozza, იტალია) 8-11 დეკემბერს. შეგახსენებთ, რომ Piolets d'Or-ის მიზანია არა მხოლოდ გასული წლის ყველაზე მნიშვნელოვანი ასვლების აღიარება, არამედ ამ ასვლების გამოყენება მკაფიო ეთიკური გზავნილების გასავრცელებლად მთამსვლელობის პრაქტიკის შესახებ. ეს ჯილდო ხაზს უსვამს პროგრესულ ალპინიზმს, რომელიც გულისხმობს შემოქმედებით დაინოვაციურ ახალ მარშრუტებს, და მეტის
საერთაშორისო სათხილამურო ალპინიზმის ფედერაციის წევრი გავხდით!
საქართველოს მთამსვლელთა გაერთიანებული ფედერაცია საერთაშორისო სათხილამურო ალპინიზმის ფედერაციის (International Ski Mountaineering Federation (ISMF)) ოფიციალური წევრი გახდა. ,,სკიმო’’ ზამთრის ოლიმპიური სპორტია, რომელიც ზამთრის ოლიმპიადებზე 5 სახეობითაა წარმოდგენილი. ესენია: გუნდური რბოლა, სპრინტი, შერეული ესტაფეტა, ინდივიდუალური რბოლა და ვერტიკალი. ჩვენ ვმუშაობთ და გვჯერა, რომ მალე გამოჩნდებიან ქართველი სპორტსმენები, რომლებიც ქვეყანას ღირსეულად წარმოადგენენ ალპინიზმის ერთადერთ ოლიმპიურ სახეობაში.